Badanie genetyczne płodu po poronieniu – po co je wykonywać?
 

Badanie genetyczne płodu po poronieniu – po co je wykonywać?

badanie genetyczne płodu

Badanie genetyczne płodu warto wykonać po poronieniu z dwóch powodów. Po pierwsze, dzięki nim można sprawdzić, czy dziecko nie miało wad genetycznych powodujących poronienie. Po drugie, takie badania dają możliwość poznania płci dziecka bez względu na wiek ciąży. To pozwala skorzystać z należnych po utracie ciąży praw.

Badanie genetyczne płodu w kierunku wad dziecka

Aż 70% poronień wiąże się z obecnością wad dziecka. Są one losowe i powstają spontanicznie. Są też niezależne od zdrowia rodziców, więc nie mają oni na nie wpływu. Badanie genetyczne płodu pozwalają więc sprawdzić, czy przyczyną poronienia była wada genetyczna. W wielu przypadkach rodzice mogą od razu uzyskać istotną dla nich informację. To pozwala im odzyskać spokój i harmonię wewnętrzną, a także uwolnić się od poczucia winy.

Badanie genetyczne płodu – określenie płci

Dzięki badaniom genetycznym płodu możliwe jest też określenie płci dziecka – i to bez względu na to, w którym tygodniu doszło do poronienia. Po co to robić? Przede wszystkim dlatego, by móc skorzystać z należnych po poronieniu praw. Dla wielu rodziców to również okazja do bardziej osobowego myślenia o swoim dziecku oraz nadania mu imienia.

Nie wszyscy wiedzą, że po utracie ciąży (niezależnie od momentu poronienia) możliwe jest pochowanie dziecka, zarejestrowanie go w Urzędzie Stanu Cywilnego, przejście na skrócony urlop macierzyński (56 dni) i ubieganie się o odebranie zasiłku pogrzebowego (4000 złotych). Konieczne jest jednak odebranie ze szpitala karty martwego urodzenia z określoną płcią dziecka.

Jeśli to możliwe, ustala ją lekarz, ale jeśli poronienie miało miejsce do ok. 16 tygodnia ciąży – wykonuje się właśnie genetyczne badanie płci.

Badanie genetyczne płodu – zabezpieczenie próbek

Tego typu badania wykonuje się na podstawie materiału poronnego zabezpieczonego w soli fizjologicznej albo bloczka parafinowego. Zabezpieczenie odpowiedniego materiału (od dziecka) i zrobienie tego prawidłowo jest bardzo ważne – tylko wtedy możliwa staje się realizacja badania genetycznego płodu. Ważne, żeby nie umieszczać materiału w formalinie, ponieważ ta substancja degraduje DNA.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA