Badania ojcostwa można wykonać zarówno po narodzinach dziecka, jak i jeszcze w trakcie ciąży. Choć badania te różnią się od siebie czasem wykonania i sposobem, w jaki pobiera się do nich próbki, to oba dają jednak tak samo pewny i jednoznaczny wynik.
Badania ojcostwa – można je przeprowadzić już po 8 tygodniu ciąży
DNA dziecka zostaje wtedy wydzielone z krwi matki. Pobranie próbek do takiego testu przypomina zwykłą morfologię. Próbki od dziecka pozyskuje się, aby ustalić jego profil genetyczny. Później jest on porównywany z profilem genetycznym domniemanego ojca, ustalonym na podstawie DNA, które również pochodzi z próbki krwi.
Kobieta, której zależy na wykonaniu badania ojcostwa jeszcze przed narodzinami dziecka może też od 15 tygodnia ciąży zdecydować się na badanie ojcostwa podczas badań prenatalnych. DNA dziecka jest wtedy wydzielane z płynu owodniowego.
Źródłem materiału genetycznego rodziców może być dowolna próbka: wymaz z policzka, włosy wyrwane wraz z cebulkami, szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, patyczek do czyszczenia uszu, chusteczka higieniczna z wydzieliną z nosa i wiele innych. Wynik tego badania ojcostwa dostarcza dwóch informacji: na temat stanu zdrowia dziecka i biologicznego ojcostwa. Na badanie ojcostwa przy okazji badań prenatalnych decydują się najczęściej ci rodzice, dla których test z krwi jest za drogi.
Badania ojcostwa po porodzie – próbkę można pobrać już od dwudniowego noworodka
Do badania ojcostwa po narodzinach można włączyć dowolne próbki. W przypadku testu prywatnego można je pobrać samodzielnie w domu i wysłać do laboratorium. Jeśli klient decyduje się na badanie ojcostwa z procedurą sądową, to pobranie próbek odbywa się już w placówce medycznej, po wcześniejszej weryfikacji tożsamości wszystkich uczestników badania.
Brak komentarzy, bądź pierwszy!