Owulacja – czym jest i na czym polega?

owulacja

Owulacja jest momentem, kiedy dojrzała komórka jajowa (zdolna do zapłodnienia) zostaje uwolniona. Kobiecy organizm powtarza owulację co miesiąc, umożliwiając zajście w ciążę. Warto – szczególnie starając się o dziecko – wyznaczać termin owulacji oraz dni płodnych.

Na czym polega cykl owulacyjny?

Pierwszy etap cyklu to krwawienie (3-5 dni), które wywołane jest złuszczaniem błony śluzowej macicy. Później występuje faza folikularna, podczas której złuszczona wcześniej błona odbudowuje się. Co więcej, w tym czasie dojrzewają również pęcherzyki Graafa. Kiedy jeden z pęcherzyków osiąga dojrzałość, ma miejsce owulacja, czyli uwolnienie jajeczka.

Zwykle pojawia się ona ok. 14 dni po pierwszym dniu cyklu. Wówczas może dojść do zapłodnienia. Ostatnim etapem cyklu owulacyjnego jest faza lutealna. Gdy nastąpiło poczęcie, ma miejsce implantacja zarodka. Jeśli nie – stężenie progesteronu spada, a w organizmie następują przygotowania do następnej miesiączki. Cykl owulacyjny średnio trwa ok. 28 dni, jednak to kwestia bardzo indywidualna.

Owulacja – dlaczego warto wiedzieć, kiedy występuje?

Tylko podczas owulacji możliwe jest zajście w ciążę. Warto jednak pamiętać, że czas trwania dni płodnych to ok. 5 dni – 2-3 dni przed owulacją i do 2 dni po niej. Dzieje się tak dlatego, że komórka jajowa jest w stanie przeżyć w kobiecym organizmie do 24 godzin, a plemniki – do ok. 3-5 dni.

Przykładowo: gdy współżycie miało miejsce 2 dni przed owulacją, występuje prawdopodobieństwo, że plemnik w tym czasie przetrwa i zapłodni komórkę jajową zaraz po jej wypuszczeniu. Żywotność plemników i komórek jajowych jest zależna od różnych czynników, np. stylu życia.

Owulacja i dni płodne – jak się objawiają i jak je wyznaczyć?

Najłatwiej wyznaczyć je wtedy, gdy cykle są regularne – w takim przypadku mają miejsce mniej więcej w podobnym momencie. Bez względu na regularność cykli warto jednak obserwować organizm i zapisywać datę rozpoczęcia okresu. Warto skorzystać także z testów owulacyjnych dostępnych w aptekach.

Każdy organizm trochę inaczej reaguje na owulację, jednak najczęściej można zauważyć kilka objawów. Temperatura rośnie w tym czasie o 0,2°C (mierząc ją codziennie, łatwiej to zauważyć). Również śluz przed owulacją się zmienia i staje się śliski i przezroczysty. Po owulacji jest on natomiast mętny. Niektóre kobiety podczas owulacji odczuwają lekkie bóle podbrzusza.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA