Celiakia badania- jakie wykonać? Zacznij od genetyki!
 

Celiakia badania- jakie wykonać?

celiakia badania

Celiakia badania to jedna z popularnych fraz wyszukiwanych w Google. To świadczy o tym, że wiele osób nie wie, jakie badania może wykonać, żeby potwierdzić lub wykluczyć istnienie choroby trzewnej. Jak możesz to zrobić szybko i pewnie? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Celiakia badania – zacznij od testu genetycznego

Test genetyczny to jedyny sposób, aby stwierdzić, czy jesteś w grupie ryzyka osób zagrożonych wystąpieniem celiakii. To badanie w szczególności warto wykonać wówczas, gdy w Twojej rodzinie jest już ktoś chorujący na celiakię lub masz inną chorobę autoimmunologiczną np. chorobę Hashimoto. Ponieważ celiakia jest chorobą zapisaną w naszych genach, jeśli test wykaże, że nie masz typowego układu genów dla choroby trzewnej można ją u Ciebie wykluczyć nie tylko dziś ale również w przyszłości. Bez genów ta choroba po prostu prawdopodobnie nigdy się u Ciebie nie rozwinie.

Celiakia badania przeciwciał

Badanie przeciwciał to najlepszy sposób na to, aby osoba z pozytywnym wynikiem badania genetycznego (stwierdzoną predyspozycją do celiakii) mogła się dowiedzieć, czy choroba jest u niej aktywna. Jeśli nie masz podwyższonego poziomu przeciwciał prawdopodobnie nie masz się na razie czego obawiać. Należy jednak pamiętać, że część pacjentów w ogóle nie wytwarza przeciwciał pomimo aktywnej choroby. Dlatego też nie jest do najlepsze badanie do wykluczenia celiakii. Jedynie Ci pacjenci, którzy nie mają genów HLA DQ2.2, DQ2.5 i DQ8 mogą spać spokojnie.

Jeśli z kolei masz predyspozycję genetyczną do celiakii, wykonałeś badanie przeciwciał i wynik jest w tej chwili negatywny pamiętaj, że to badanie należy powtarzać. Nawet jeśli w tej chwili nie masz celiakii choroba ta może się u Ciebie rozwinąć w przyszłości. Dlatego bardzo ważna jest okresowa kontrola.

Celiakia badania – na koniec biopsja

Biopsja jest jedynym sposobem, aby sprawdzić, czy Twoje jelita są zniszczone. Celiakia powoduje zanik kosmków jelitowych. Te z kolei są niezbędne do prawidłowego wchłaniania substancji odżywczych z pożywienia. Dlatego też jednym z ważnych badań w diagnostyce tej choroby jest również biopsja jelita.

Cukrzyca typu 1, Hashimoto i celiakia – kto jest w grupie ryzyka zachorowania na celiakię?

Trwała nietolerancja glutenu to choroba o podłożu immunologicznym, która często występuje razem z innymi schorzeniami tego typu  (np. właśnie cukrzycą typu 1 i Hashimoto). Nic więc dziwnego, że Hashimoto i celiakia często współwystępują i że u wszystkich osób z zapaleniem tarczycy zaleca się właśnie badanie pod kątem celiakii.

W grupie podwyższonego ryzyka zachorowania są też m.in. osoby z zespołem Downa czy krewni pierwszego stopnia osoby chorej (ponieważ choroba jest dziedziczna).

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA