Celiakia badania cena - najpierw test genetyczny
 

Celiakia badania cena – najpierw test genetyczny

celiakia badania cena

Celiakia badania cena – to hasło co raz częściej jest wpisywane w okno wyszukiwarkę Google przez pacjentów poszukujących pewnych testów umożliwiających im zdiagnozowanie celiakii. Jakich wyników można się więc spodziewać wyszukując „celiakia badania cena„?

Celiakia badania cena – najpierw test genetyczny

Pierwszym badaniem, którego ceny wyszukujemy myśląc o diagnostyce celiakii jest test genetyczny. Pozwala on określić, czy pacjent ma predyspozycję do wystąpienia tej choroby. Jeśli nie masz typowych dla celiakii genów możesz być spokojny. Celiakia nigdy się u Ciebie nie rozwinie. To dobra wiadomość bo nie musisz wykonywać żadnych innych badań.

Zaletą testu genetycznego jest to, że jego wynik jest pewny, jednoznaczny i aktualny przez całe życie – tego badania nie będziesz musiał powtarzać. Co więcej test genetyczny możesz wykonać nawet wtedy, kiedy jesteś na diecie bezglutenowej. Cena badania genetycznego na celiakię wynosi od 250 do 500 zł.

Badania DNA cena – na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na jakość badania. Istotne jest m.in to, czy laboratorium posiada certyfikat IVD.

A co jeśli masz geny odpowiedzialne za celiakię? Wtedy niestety konieczne są kolejne badania – w tym wypadku badania przeciwciał.

Celiakia badania cena – ocena przeciwciał charakterystycznych dla celiakii

Zwykle pacjent, u którego rozwija się celiakia ma we krwi charakterystyczne przeciwciała. Jakie przeciwciała badamy:

  • przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG),
  • przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA),
  • przeciwko deamidowanej gliadynie (potocznie: „nowej gliadynie” DGP lub GAF).

Ceny tych przeciwciał są różne w różnych laboratoriach. Za komplet zapłacimy nawet 300 zł. Ważne, że jeśli jesteśmy w grupie ryzyka to te przeciwciała należy okresowo badać, aby nie przeoczyć momentu, w którym rozwinie się choroba. Badanie przeciwciał możemy wykonać tylko jeśli jemy gluten – na diecie bezglutenowej taki test jest niewiarygodny.

Ważne jest również to, że brak tych przeciwciał nie pozwala na jednoznaczne wykluczenie celiakii ponieważ część pacjentów w ogóle nie wytarza przeciwciał.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA