Badania prenatalne w wielu kobietach budzą negatywne emocje – niesłusznie. Ich mianem określa się wszystkie badania, dzięki którym można zbadać w łonie matki płód i wykryć ewentualne nieprawidłowości bardzo wcześnie. Oto 3 fakty o badaniach prenatalnych, które warto znać.
FAKT 1: Mamy różne rodzaje badań prenatalnych
Wykorzystywane są badania prenatalne przesiewowe i diagnostyczne (rozstrzygające). Te pierwsze wykonuje się, aby określić, czy istnieje ryzyko wystąpienia nieprawidłowości, a jeśli tak – jak bardzo jest ono wysokie. Takie badania to np. test PAPP-A, USG czy badania typu NIPT. Jeśli wyniki badań przesiewowych nie są poprawne, rodzice mogą zdecydować się na badania rozstrzygające, które maja na celu postawienie diagnozy.
FAKT 2: Badania prenatalne najczęściej gwarantują spokój
Wyniki badań prenatalnych w większości przypadków są prawidłowe, a 97-98% maluchów rodzi się bez wrodzonej wady [1]. Rodzice po ich przeprowadzeniu najczęściej mogą więc pozbyć się stresu i nerwów i cieszyć dalszą częścią ciąży.
FAKT 3: Badania prenatalne dobrze zrealizować u każdej przyszłej mamy
Istnieją szczególne wskazania do realizacji tego typu badań (m.in. wiek powyżej 35 lat, wady u dziecka pary czy w rodzinie), ale tak naprawdę badania prenatalne warto przeprowadzić u każdej ciężarnej. To dlatego, że wiele nieprawidłowości powstaje spontanicznie.
Źródło:
[1] M. E. Norton, Genetyka i diagnostyka prenatalna, [w:] P. W. Callen, Ultrasonografia w położnictwie i ginekologii, red. R. Dębski, t. 1. Wrocław 2010, s. 28.
Brak komentarzy, bądź pierwszy!