Pierwotna nietolerancja laktozy może być obecna nawet u 37% Polaków [1]. Wiedza o występowaniu takiej nieprawidłowości jest bardzo istotna w sytuacji, gdy masz Hashimoto. Czy jednak unikanie laktozy jest zasadne u wszystkich osób z tym zapaleniem tarczycy? Nietolerancja laktozy a Hashimoto – co warto wiedzieć?
Czym jest pierwotna nietolerancja laktozy?
Chodzi o nietolerancję zapisaną w genach – obecność wariantu genu LCT powoduje coraz mniejszą produkcję enzymu odpowiedzialnego za trawienie laktozy (laktaza) . W konsekwencji mogą wystąpić m.in. objawy gastryczne. Nietolerancja laktozy a Hashimoto – przy tym zapaleniu tarczycy świadomość problemów z trawieniem cukru mlecznego jest szczególnie istotna.
Nietolerancja laktozy a Hashimoto – kiedy zrezygnować z laktozy?
Badania pokazują, że jeśli dana osoba ma nietolerancję laktozy, odstawienie cukru mlecznego może wpłynąć na przyswajanie tyroksyny i obniżyć TSH bez zwiększania ilości dostarczanego leku. Spożywanie laktozy przy tej nietolerancji może bowiem powodować obniżone wchłanianie tyroksyny [2].
Nietolerancja laktozy a Hashimoto – co zrobić, jeśli nie masz nietolerancji?
Jeśli masz zarówno Hashimoto, jak i nietolerancję laktozy – eliminacja cukru mlecznego jest zasadna. Czy jednak wszystkie osoby z chorobami tarczycy powinny odrzucić laktozę? Nie ma takiej potrzeby, może to być nawet niekorzystne. Dlaczego?
Jeśli organizm dobrze toleruje laktozę, jednak nie jest ona dostarczana – może nastąpić przyzwyczajenie do tej sytuacji. W konsekwencji enzym laktaza może być coraz słabiej produkowany i może rozwinąć się wtórna nietolerancja laktozy.
Warto ponadto wiedzieć, że spożywanie mleka i jego przetworów nie jest niezbędne, ale jeśli je eliminujesz – musisz zastąpić je takimi produktami, które pozwolą Ci dostarczyć podobne wartości odżywcze. Produkty mleczne są źródłem m.in. wapnia, selenu, fosforu, witamin z grupy B oraz A, D i E.
Źródła:
[1] P. Zatwarnicki, Nietolerancja laktozy – przyczyny, objawy, diagnostyka, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne” 2014, 4, 3.
[2] A. Ratajczak, M. Moszak, M. Grzymisławski, Zalecenia żywieniowe w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne” 2017, 7 (4), s. 309.