Badania prenatalne – czy należy bać się amniopunkcji?
 

Badania prenatalne – czy należy bać się amniopunkcji?

badania prenatalne

Amniopunkcja to bardzo dokładne badanie, które wykonuje się w przypadku podejrzenia u dziecka wady, np. zespołu Downa. W jej czasie można bowiem pobrać próbkę płynu owodniowego, a później poddać ją analizie. Takie badania prenatalne wciąż budzą jednak w wielu ciężarnych strach. Czy słusznie? Zobacz, czy należy bać się amniopunkcji.

Amniopunkcja jest niemal w 100% bezpiecznym badaniem prenatalnym

Jakiekolwiek powikłania zdarzają się bardzo rzadko, a w wielu krajach to rutynowe badania prenatalne wykonywane u większości kobiet w ciąży. Ma to związek z coraz nowocześniejszym sprzętem wykorzystywanym do badania, m.in. coraz cieńszymi igłami. Co ważne, lekarz pobierający próbkę płynu owodniowego podczas amniopunkcji kontroluje cały proces na monitorze (ma to miejsce podczas USG).

Badania prenatalne – coraz lepiej wyszkoleni lekarze

Z każdym rokiem lekarze są coraz lepiej wyszkoleni i mają coraz większe doświadczenie w realizacji tego typu badań. Co ważne, specjalista zawsze indywidualnie podchodzi do pacjentki, minimalizując ryzyko ewentualnych powikłań i działając w razie czego bardzo szybko.

Badania prenatalne – korzyści z wykonania amniopunkcji

Jeśli istnieją wskazania do amniopunkcji i gdy u dziecka podejrzewa się wystąpienie wad, warto ją wykonać. Takie badania prenatalne pozwalają postawić ostateczną diagnozę, a więc i dać pewność rodzicom i lekarzom. W razie czego można szybko zaplanować leczenie do wdrożenia po porodzie, a najczęściej po prostu zyskać bezcenny spokój.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA