Badania kariotypu – kiedy dobrze zrealizować?
 

Badania kariotypu – kiedy dobrze zrealizować?

badania kariotypu

Do czego służą badania kariotypu? Wykonuje się je w celu określenia, czy wszystkie chromosomy człowieka zbudowane są prawidłowo, czy mają poprawną strukturę i czy ich liczba jest odpowiednia. Badanie wykonuje się najczęściej na podstawie próbki krwi lub płynu owodniowego (badanie płodu). W jakich sytuacjach dobrze zrealizować badanie kariotypu?

Badania kariotypu – gdy macie problemy z płodnością…

Realizację badania kariotypu zaleca się tym parom, które bezskutecznie starają się o dziecko i/lub chcą wykonać in vitro. Defekty w kariotypie mogą powodować bowiem problemy z zajściem w ciążę. Mogą one zostać także przekazane dziecku. Co ważne, aberracje chromosomowe mogą wywoływać również poronienia, w tym te nawykowe.

Przy problemach z poronieniami czy płodnością analiza powinna zostać wykonana u obojga partnerów, a wynik skonsultowany z genetykiem.

Badania kariotypu – gdy występuje podejrzenie wady genetycznej…

Jeśli u danej osoby podejrzewa się wadę genetyczną związana z nieprawidłowym kariotypem, np. zespoły Edwardsa, Turnera czy Downa – badania kariotypu również się wykonuje. Warto wiedzieć ponadto, że mogą one być przeprowadzone u nienarodzonego jeszcze dziecka, przede wszystkim na podstawie próbki płynu owodniowego pobranego w czasie amniopunkcji.

Badania kariotypu – gdy macie już potomstwo z wadą wrodzoną…

Bądź gdy w rodzinie któregoś z partnerów (szczególnie bliskiej) obecne są przypadki schorzeń związanych z defektami w kariotypie. Duża liczba takich wad pojawia się losowo, ale planując następne dziecko dobrze zbadać właśnie kariotyp.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA