Objawy poronienia ciąży pozamacicznej – rodzaje i przyczyny ciąży ektopowej

Jakie są objawy poronienia ciąży pozamacicznej i na czym polega ciąża pozamaciczna? To nieprawidłowość, w której przebiegu zapłodniona komórka jajowa nie rozwija się w macicy. Szacuje się, że występuje ona u 1-2 ciąż na 100 [1]. Do ciąży ektopowej dochodzi najczęściej z powodu zmian w jajowodach. Zwykle konieczne jest udanie się do szpitala.

ciąża pozamaciczna

Objawy poronienia ciąży pozamacicznej – rodzaje i przyczyny ciąży ektopowej

Najczęściej ciąża pozamaciczna lokuje się w jajowodzie (w różnych częściach). Czasami może dojść do ciąży jajnikowej, brzusznej i szyjkowej, jednak są to dużo rzadsze przypadki.

Do przyczyn ciąży ektopowej należą głównie obecne zmiany w jajowodach, m.in. blizny i bliznowce, zrosty, przyrośnięcia czy zwężenia. Skąd biorą się takie zmiany i nieprawidłowości? Przede wszystkim z powodu zapalenia przydatków, które może być związane m.in. z przemarznięciem okolic intymnych, nieleczonymi infekcjami oraz przygodnymi kontaktami seksualnymi bez zabezpieczeń (które mogą skończyć się np. chlamydią albo rzeżączką).

Za ciążę pozamaciczną czasami odpowiadają także endometrioza i wady w budowie np. macicy, jajników czy jajowodów. Czynnikiem zwiększającym ryzyko jest też palenie papierosów [1].

Zobacz też: Zrobiłam badanie ojcostwa w ciąży – historia J.

Objawy poronienia ciąży pozamacicznej

Ta nieprawidłowość na początku może objawiać się brakiem miesiączki, bólami brzucha i plamieniem lub nawet krwawieniem z pochwy, które występują ok. 2 miesiące po ustaniu okresu. Jeśli objawy poronienia ciąży pozamacicznej nie zostaną odpowiednio wcześnie wykryte, może jednak dojść do pęknięcia i krwawienia wewnętrznego…

Ten stan objawia się ostrym bólem podbrzusza (zwykle z jednej strony), bladością, niskim ciśnieniem, przyspieszonym tętnem. Ciążę ektopową różnicuje się m.in. z poronieniem, zapaleniem wyrostka czy pęknięciem torbieli.

Ciąża ektopowa – co robić dalej?

Kobieta podejrzewająca ciążę ektopową powinna szybko zgłosić się do lekarza, aby zminimalizować ryzyko wstrząsu i innych nieprawidłowości. Lekarz zleca badanie hCG, przeprowadza USG i szczegółowy wywiad. Zależnie od tego, czy doszło już do pęknięcia ciąży pozamacicznej, leczenie obejmuje oczekiwanie na wchłonięcie, leki albo zabieg.

To może Cię zainteresować: Przyczyny poronień – dlaczego nie udało się donosić ciąży?


Źródło: [1] A. Słabuszewska-Jóźwiak, M. Ciebiera, G. Jakiel, Ciąża pozamaciczna – czy nadal jest to stan naglący?, „Postępy Nauk Medycznych” 2014, t. XXVII, nr 8.

Zdjęcie: 3907349/pixabay.com

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA