Brak ochoty na seks i problem z potencją? Zbadaj poziom żelaza

brak ochoty na seks

Brak ochoty na seks to intymny problem, który dotyczy wielu mężczyzn. Jeśli i Ty znajdujesz się w tym gronie, pewnie boisz się, że Twój związek się rozpadnie… Nie martw się jednak na zapas – szybkie poznanie przyczyny kłopotu i rozpoczęcie leczenia to szansa na powrót do pełnej sprawności seksualnej.

Jedną z przyczyn może być hemochromatoza, która występuje u 1 na 200 osób! [1]

Brak ochoty na seks, impotencja… Poznaj możliwe przyczyny

Za wystąpienie dysfunkcji seksualnych mogą odpowiadać m.in. przewlekły stres czy niezdrowy tryb życia. Najczęściej wystarczy wyeliminować ten czynnik, by znów cieszyć się seksem w pełni.

Z impotencją czy spadkiem libido mogą wiązać się też problemy hormonalne, wady anatomiczne czy… no właśnie – przeładowanie organizmu żelazem. Mowa o hemochromatozie, czyli jednej z najczęstszych chorób o podłożu genetycznym!

Hemochromatoza – gdy nadmiar żelaza szkodzi

Jeśli i Ty chorujesz na hemochromatozę, w Twoim organizmie odkłada się zbyt dużo żelaza. Pierwiastek ten kumuluje się w narządach, powoli je niszcząc.

Jednym z nich jest przysadka mózgowa, odpowiedzialna za wydzielanie hormonów. Gdy nie działa prawidłowo, gospodarka hormonalna jest zaburzona (spada m.in. poziom testosteronu). To powoduje dysfunkcje seksualne, w tym zanik libido, niepłodność, impotencję…

Zobacz też: Hemochromatoza – możliwa przyczyna dysfunkcji seksualnych

Inne objawy hemochromatozy, które powinny Cię zaniepokoić

Oprócz braku ochoty na seks czy innych wstydliwych problemów, hemochromatoza objawia się ogólnym zmęczeniem i osłabieniem, bólami brzucha, bólami stawów (głównie międzypaliczkowych), brązowymi plamami na skórze czy nadciśnieniem.

Nieleczona może spowodować nawet marskość wątroby, cukrzycę czy problemy z układem sercowo-naczyniowym. Zwiększa również ryzyko wystąpienia raka – i to aż 200 razy! [1]

Co ważne, hemochromatoza częściej występuje właśnie u mężczyzn i to u nich pierwsze objawy obserwuje się wcześniej. Dlaczego? Kobiety co miesiąc pozbywają się żelaza w czasie krwawienia miesiączkowego.

Szybka diagnoza to klucz do zdrowia

Jeśli niepokoją Cię wstydliwe i nieprzyjemne objawy – nie zwlekaj z badaniami. To właśnie teraz jest najlepszy czas, by wykryć chorobę i rozpocząć leczenie. Im szybciej diagnoza zostanie postawiona, tym większa szansa, że nastąpi cofnięcie objawów, a Twoja sprawność seksualna wróci. Zmniejszysz też ryzyko wystąpienia innych, groźnych powikłań.

Jak wykryć hemochromatozę? Pewne badania genetyczne

Poziom żelaza jest zbyt wysoki, a Ty masz problemy w sferze seksualnej? Badanie genu HFE – którego mutacje powodują hemochromatozę – pozwoli postawić jednoznaczną diagnozę. Taki test DNA pozwala wykluczyć lub potwierdzić chorobę.

Pamiętaj również, że to choroba dziedziczna. Jeśli Ty ją masz, może wystąpić też u Twoich krewnych. Warto przebadać więc rodzinę, aby otoczyć bliskich jak najlepszą opieką i sprawdzić, czy grozi im ta niebezpieczna choroba.

hemochromatoza reklama


[1] K. Derc, M. Grzymisławski, G. Skarupa-Szabłowska, Hemochromatoza pierwotna (Primary hemochromatosis), „Gastroenterologia Polska” 2001, 8 (2), 181-188.

 

5/5 - (2 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA