USG tarczycy - wskazania, przebieg, wynik Co warto wiedzieć
 

USG tarczycy – wskazania, przebieg, wynik

usg tarczycy

USG tarczycy to jedno z najważniejszych badań dla diagnostyki i różnicowania chorób tarczycy. Nierzadko to właśnie USG daje lekarzowi informację, jaka nieprawidłowość pracy tarczycy jest obecna u badanej osoby. To badanie wykorzystuje się m.in. do sprawdzenia, czy wielkość tarczycy jest odpowiednia i czy występują jakiekolwiek guzki albo cysty.

USG tarczycy – na czym polega?

Jest to badanie wykorzystujące fale dźwiękowe. W dużym skrócie i uproszczeniu: USG tarczycy polega na zastosowaniu urządzenia wysyłającego impuls ultradźwiękowy i wychwytującego echo, które zostanie odbite. W taki sposób tworzony jest obraz, który lekarz może obserwować na monitorze. Na jego podstawie specjalista dokonuje pomiaru tarczycy i może dokładnie jej się przyjrzeć. Takie badanie jest realizowane u endokrynologa albo w pracowni badań USG.

USG tarczycy – wskazania

To badanie zaleca się m.in. w sytuacji, gdy obwód szyi jest powiększony lub gdy podczas badania dotykowego zostaną rozpoznane zmiany w obrębie tarczycy. Inne wskazanie do USG tarczycy to nieprawidłowe wyniki badań hormonów czy obecność podwyższonych przeciwciał przeciwtarczycowych. Takie badanie wykonuje się też kontrolnie.

USG tarczycy – przygotowanie

Tego typu badanie, jak każde USG, jest nieinwazyjne i bezbolesne. Trwa tylko kilka minut. Wystarczy, że pacjent ułoży się w pozycji leżącej, a lekarz posmaruje głowicę przyrządu i szyję żelem. Później głowica jest przesuwana po szyi, co pozwala ocenić wygląd tarczycy. Czy do USG tarczycy trzeba się przygotowywać? Nie ma takiej potrzeby, można jedynie przygotować wyniki poprzednich badań związanych z tym gruczołem.

USG tarczycy – o czym mówi wynik?

Wynik USG tarczycy dostarcza lekarzowi wielu cennych informacji. Umożliwia przede wszystkim określenie wielkości tarczycy i prawidłowości miąższu. Pozwala ponadto na wykrycie guzków, cyst i torbieli oraz zapaleń. Co ważne, to badanie jest niezbędne do zdiagnozowania choroby Hashimoto.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA