Drgawki u dziecka - co może być przyczyną? Dowiedz się!
 

Drgawki u dziecka – co może być przyczyną?

Każdy rodzic powinien pamiętać, że drgawki u dziecka mogą być objawem jednej z poważnych chorób genetycznych, dlatego koniecznie wykonaj potrzebne badania i upewnij się, co leży u podłoża stanu Twojego dziecka.

drgawki u dziecka

Drgawki u dziecka a padaczka

Jedną z chorób najczęściej powiązanych z występowaniem drgawek u dziecka jest oczywiście padaczka. Schorzenie to, inaczej zwane także epilepsją, może zostać wywołane przez różne przyczyny, np. guzy mózgu, infekcje czy urazy głowy. Zdarza się również, że jest następstwem genetycznych chorób metabolicznych, które prowadzą do uszkodzeń układu nerwowego u dziecka. Uszkodzenia te często objawiają się różnymi zaburzeniami neurologicznymi – także drgawkami. Padaczka dotyka aż 400 000 osób w Polsce i jest najczęściej rozpoznawana w dzieciństwie lub okresie wczesnej młodości.

Przeczytaj też: Autyzm u dzieci i jego możliwe przyczyny

Genetyczne przyczyny drgawek u dziecka

Wśród innych przyczyn drgawek u dziecka można wymienić także różne genetyczne choroby metaboliczne – będą to m.in. argininemia, cytrulinemia, fenyloketonuria czy też choroba syropu klonowego. Schorzenia te bardzo często dotyczą ośrodkowego układu nerwowego, przez co u dziecka, u którego występuje dana choroba będzie można zaobserwować nie tylko napady drgawek, ale także inne objawy, np. zaburzenia rozwoju psychoruchowego czy też wzmożone lub osłabione napięcie mięśni.

To może Cię zainteresować: Wzrost dziecka – to warto wiedzieć

Diagnostyka przyczyn drgawek u dziecka

Aby dowiedzieć się, która z chorób jest główną przyczyną drgawek u dziecka konieczne będzie przeprowadzenie badań genetycznych. Diagnostykę najlepiej zacząć od kompleksowych testów NOVA, które pozwalają na przebadanie dziecka pod kątem około 90-ciu rzadkich schorzeń wrodzonych. Co więcej, badania te sprawdzają również wrażliwość danej osoby na leki neurologiczne, dzięki czemu w przypadku wykrycia którejś z chorób, od razu będzie można wykluczyć niebezpieczne dla dziecka substancje i dobrać leczenie do jego indywidualnych potrzeb.


Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA