Dowiedz się jak zrobić test na ojcostwo i uzyskać pewny wynik!
 

Dowiedz się jak zrobić test na ojcostwo i uzyskać pewny wynik!

jak zrobić test na ojcostwo

Testy na ojcostwo zapewniają stuprocentowo pewne wyniki, a do badania można wykorzystać nawet takie próbki DNA jak włosy czy niedopałek papierosa. Co więcej, testy mogą być wykonane jeszcze w trakcie ciąży lub po jej rozwiązaniu.

Pewność rezultatów

Pobrane do badań próbki służą do ustalenia profili DNA każdej osoby. Dziecko dziedziczy po połowie materiału genetycznego od obu rodziców i właśnie dlatego zestawienie ze sobą tych unikalnych struktur DNA pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Jak zrobić test na ojcostwo bez próbki od matki? Analiza 24 markerów pozwala na określenie ojcostwa, nawet jeśli w badaniu nie bierze ona udziału, a materiał genetyczny jest pobierany tylko od ojca i dziecka.

Obecnie jednak rynku dostępne jest jeszcze szersze badanie – analiza 34 markerów DNA. Największa pula markerów na rynku dająca pewność nawet w nietypowych sytuacjach.

Przeprowadzanie badań w domu

Jak zrobić test na ojcostwo w domu? Zestaw do pobierania próbek można kupić w aptece lub zamówić do domu – anonimowo lub nie. Poddawane badaniu próbki należy zebrać, zapakować i odesłać do laboratorium, uwzględniając również formularz zlecenia zamówienia. Standardowym typem próbek są wymazy z policzka, jednak wystarczą również tzw. mikroślady czyli np. grzebień z włosami czy używana maszynka do golenia.

Jak zrobić test na ojcostwo w ciąży?

Badania można przeprowadzić już w ciąży, ponieważ DNA dziecka jest ustalane właśnie na tym etapie rozwoju i pozostaje niezmienne do końca jego życia. Jak robić testy na ojcostwo w trakcie ciąży? Po 10. tygodniu można wykonać badanie z krwi matki, z której oddzielony zostanie materiał genetyczny dziecka. Natomiast po 15. tygodniu pojawia się możliwość uzyskania próbek w czasie badań prenatalnych – z płynu owodniowego.

Testy sądowe

Istnieje również możliwość przeprowadzenia testów do celów sądowych – np. jako dowód w sprawach o alimenty lub o ustalenie ojcostwa. Badanie charakteryzuje się określoną procedurą i jest potwierdzane ekspertyzą biegłego sądowego. Wykonuje się je w placówce medycznej przy świadkach, a pobierane do badania próbki to krew lub wymazy z policzka.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA