„Chcę, żeby syn poznał dziadków…” – badanie na pokrewieństwo
 

„Chcę, żeby syn poznał dziadków…” – badanie na pokrewieństwo

badanie na pokrewieństwo, pokrewieństwo, badania na pokrewieństwo

Niedawno zgłosiła się do mnie Magda (imię zmienione), która chce udowodnić dziadkom (rodzicom byłego partnera), że jej syn jest rzeczywiście ich wnukiem. Ojciec dziecka nie żyje, rodzina od dawna nie utrzymuje kontaktów. Kobieta chce to jednak zmienić, by chłopiec poznał rodzinę swojego taty. Czy można sprawdzić, czy dziecko rzeczywiście jest spokrewnione ze swoimi dziadkami? Tak! Pomoże badanie na pokrewieństwo.

 „Były partner nie żyje, nie mamy też żadnych próbek…”

„Ale chciałabym udowodnić dziadkom, że to rzeczywiście ich wnuk. Wcześniej nie mieliśmy kontaktu, były partner był ze swoimi rodzicami pokłócony. Stwierdziłam jednak, że nasz syn powinien poznać swoją rodzinę. Na szczęście rodzice partnera mają dobre chęci, ale jednak – dla pewności – chcieliby wykonać badanie genetyczne. Czy to jest możliwe?” – pyta Magda.

Z pomocą przychodzi badanie na pokrewieństwo. Dzięki wykonaniu badania genetycznego można bowiem nie tylko sprawdzić, czy dziecko pochodzi od danego mężczyzny (badanie ojcostwa). Porównanie genów pozwala również określić pokrewieństwo w innej relacji.

To może Cię zainteresować: Wątpliwości w rodzinie: Jak sprawdzić czy jesteśmy spokrewnieni?

Wystarczy zbadać wnuka i dziadka, by mieć całkowitą pewność

Jak to możliwe? Krewni ojca dziecka w linii męskiej (czyli właśnie m.in. jego ojciec i syn) mają taki sam, identyczny chromosom Y. Porównanie tych chromosomów pozwala więc jednoznacznie sprawdzić, czy mężczyźni są ze sobą spokrewnieni.

Każdy mężczyzna ma 2 chromosomy: Y oraz X. Chromosom Y warunkuje płeć męską i jest przekazywany z pokolenia na pokolenie, z ojca na syna.

Ciekawy artykuł: Badanie chromosomu Y – na czym polega?

Wystarczy więc, że rodzina zdecyduje się na proste badanie na pokrewieństwo

Dzięki temu rodzice jej byłego partnera będą mieli całkowitą pewność, że syn Magdy to rzeczywiście ich wnuk. Próbkami od dziadka i wnuka mogą być wymazy z policzka lub mikroślady (np. używane szczoteczki do zębów czy inne przedmioty codziennego użytku).

Na ich podstawie laboratorium wyizoluje materiał DNA, a później porówna chromosomy Y mężczyzny i chłopca. Jeśli będą takie same, pokrewieństwo zostanie potwierdzone.

Zobacz też: Wnuczka poznasz po chusteczce – czyli o testach na ojcostwo i pokrewieństwo


zdjęcie: Anemone123/www.pixabay.com
Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa
5/5 - (3 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA