Zaburzenia funkcji seksualnych? To może być nietolerancja glutenu
 

Zaburzenia funkcji seksualnych? To może być nietolerancja glutenu

nietolerancja glutenu

Masz kłopoty z potencją, spadkiem libido, a może niepłodnością i bezskutecznie szukasz ich przyczyny? Sprawdź, czy za Twoje kłopoty nie odpowiada trwała nietolerancja glutenu – celiakia. Mało kto wie, że to nie zwykła alergia, a niebezpieczna choroba dotycząca również dorosłych!

Impotencja, spadek libido i inne objawy

Trwała nietolerancja glutenu większości osób kojarzy się z bólami brzucha, wzdęciami, biegunką czy innymi problemami gastrycznymi. Tymczasem nieleczona celiakia może dawać też zupełnie inne objawy.

Jakie? Chodzi m.in. właśnie o zaburzenia funkcji seksualnych (problemy z erekcją, spadek libido, niepłodność), brak energii do życia, słabą odporność, nieprzyjemny oddech, łupież czy bóle mięśni. Nic dziwnego, że diagnostyka celiakii nie jest prosta – objawy są na tyle nieoczywiste, że mogą świadczyć też o innych schorzeniach.

Ciekawy artykuł: Celiakia – to ona może odpowiadać za Twoje kłopoty z erekcją

Trwała nietolerancja glutenu – na czym polega?

Celiakia jest chorobą, która polega na nieprawidłowej reakcji organizmu na gluten. Jego dostarczenie powoduje zniszczenie małych wypustek w jelicie – kosmków jelitowych. Jaka jest ich rola?

Są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych z jedzenia, suplementów czy leków. Jeśli nie działają prawidłowo, organizm narażony jest na niedobory, co powoduje właśnie te różnorodne objawy, m.in. dysfunkcje seksualne.

Infekcja, stres czy zawał – to mogło aktywować celiakię

Na trwałą nietolerancję glutenu możesz zachorować tylko wtedy, gdy masz określone geny. Ich brak oznacza, że nie masz predyspozycji genetycznych do celiakii, więc nigdy nie zachorujesz. Sama obecność genów nie świadczy jednak jeszcze o tym, że choroba u Ciebie wystąpi. Dlaczego?

Aby zachorować, niezbędne są nie tylko geny i gluten. Konieczny jest też czynnik aktywujący. Do aktywatorów celiakii należą m.in. zawał, przebycie operacji, infekcja układu pokarmowego, przewlekły stres czy podeszły wiek. Jeśli masz predyspozycje genetyczne, możesz zachorować w każdym wieku.

Zobacz też: Hemochromatoza – możliwa przyczyna dysfunkcji seksualnych

Jeśli masz problemy z płodnością, erekcją czy libido, warto więc sprawdzić, czy to nie celiakia jest za nie odpowiedzialna. Być może już niedługo powrócisz dzięki temu do pełnej sprawności seksualnej?

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA