4 wskazówki, jak przetrwać Święta w rodzinie patchworkowej
 

4 wskazówki, jak przetrwać Święta w rodzinie patchworkowej

Święta w rodzinie patchworkowej

Twoją rodzinę można zaliczyć do tzw. rodzin patchworkowych? Na pewno ciężko Wam ustalić, w jaki sposób spędzicie Święta… Najczęściej trudno wyobrazić sobie wszystkich (np. byłą partnerkę i jej nowego męża czy byłych i obecnych teściów) przy wspólnym stole. Poznaj 4 wskazówki, jak przetrwać Święta w rodzinie patchworkowej.

1. Pamiętaj o zaplanowaniu Świąt

Najlepiej minimum kilka tygodni wcześniej. Dlaczego to takie ważne? Dzięki zaplanowaniu czasu i poinformowaniu wszystkich unikniesz nieprzyjemnej atmosfery zaraz przed Świętami, a także pytań „To widzimy się za tydzień na wigilii, prawda?”. Łatwiej będzie wszystkim oswoić się z myślą, że – przykładowo – nie zjesz kolacji wigilijnej u rodziców, tylko u teściów.

Zaplanowanie tego, gdzie spędzicie wigilię i dwa dni Świąt jest ważne także dla dzieci. Jeśli będą znały dokładny plan i będą miały świadomość, co je czeka, będą po prostu czuły się bezpieczniej.

Zobacz też: Kryzys w małżeństwie niejedno ma imię!

2. Nie zmuszaj dzieci do podejmowania decyzji

Wielu rodziców – robiąc tym samym duży błąd – prosi dzieci, by zadecydowały, gdzie chcą spędzić Święta. Wybór między mamą a tatą czy między jednymi a drugimi dziadkami jest jednak dla nich zbyt trudny. Dziecko chce być przecież całkowicie lojalne wobec każdej osoby, która jest mu bliska.

Wybranie jednej z nich może zostać potraktowane jako zdrada, co będzie zbyt dużym obciążeniem emocjonalnym. Święta w rodzinie patchworkowej i tak są dla każdego dziecka trudne, więc jako rodzic nie dokładaj dodatkowego stresu.

3. Unikaj rywalizacji na każdym polu

Na pewno chcesz, by to właśnie z Tobą dzieci czuły się najlepiej i by to z Tobą chciały spędzać więcej czasu. Nie dyskredytuj jednak ich mamy, jej nowego partnera, prezentów czy jedzenia, z jakimi dzieci miały kontakt w ich domu.

Nie krytykuj tego, jak była partnerka spędza Święta, a ciesz się, że dzieci są szczęśliwe. Pamiętaj też, że dziecko potrafi wyczuć wszystko, w tym nieprzyjemne relacje między rodzicami. Być może zacznie się obwiniać, że się nie dogadujecie?

To może Cię zainteresować: Sfałszowanie wyniku badania na ojcostwo – czy jest możliwe?

4. Postaraj się ustalić plan Świąt sprawiedliwie

Nikt nie powinien czuć się pominięty, więc najlepiej dobrze rozdzielić świąteczne dni. Jak? Może to być podział na każdy dzień Świąt w innym miejscu, w tym roku tu, w przyszłym tam, Boże Narodzenie w jednym miejscu, a Wielkanoc w innym… Pamiętaj jednak, że wybrane rozwiązanie musi odpowiadać wszystkim. Nie będzie łatwo, ale jeśli już się uda – przedświąteczny stres będzie dużo mniejszy!

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA