Masz wzdęcia – sprawdź, czy nie powoduje ich celiakia
 

Masz wzdęcia – sprawdź, czy nie powoduje ich celiakia

wzdęcia

Wzdęcia mogą być objawem celiakii – trwającej przez całe życie nietolerancji glutenu. Choroba ta ma podłoże genetyczne i dotyczy nawet 400 000 osób w naszym kraju. Mimo to właściwie zdiagnozowanych jest jedynie 5% chorych. Pozostali jedzą gluten, nieświadomie zatruwając swój organizm i narażając się na nowotwór jelita cienkiego. Tymczasem, aby wykryć celiakię wystarczy proste badanie genetyczne.

Wzdęcia – jeden z objawów trwałej nietolerancji glutenu

Jelito cienkie osoby ciepiącej na celiakię jest objęte ciągłym stanem zapalnym. W następstwie choroby błona śluzowa jelita jest niszczona, a z jego wnętrza ubywa kosmków jelitowych – wypustek o bardzo niewielkich rozmiarach, które mają za zadanie wchłaniać dostarczane wraz z pokarmem witaminy i minerały. Gdy ich brakuje pojawiają się niedobory, co skutkuje wystąpieniem wielu bardzo różnorodnych objawów. Chory może skarżyć się na wzdęcia, biegunki, zaparcia, bóle brzucha czy wymioty.

Za wszystkie objawy towarzyszące celiakii odpowiedzialny jest gluten – białko roślinne występujące m.in. w życie, jęczmieniu, pszenicy i owsie. To właśnie on działa tak toksycznie na jelita i przyczynia się do zaniku kosmków.

Podobny artykuł: Ból brzucha – może być spowodowany trwałą nietolerancją glutenu (celiakią)

Wzdęcia to nie jedyny problem przy celiakii – jak jeszcze choroba może się objawiać?

Przebieg trwałej nietolerancji glutenu może być nietypowy i nie musi skupiać się wokół układu trawiennego. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe ma zaledwie 10% chorych, reszta boryka się z zupełnie innymi problemami zdrowotnymi, np. z anemią, depresją, zmianami skórnymi, bólem stawów czy niepłodnością. Wzdęcia są charakterystyczne dla klasycznej postaci celiakii i są tylko jednym z wielu objawów tej choroby.

Czy wzdęcia są spowodowane celiakią? Możesz to sprawdzić wykonując test DNA

Jest to proste badanie, w którym szuka się układów genów odpowiedzialnych za celiakię: HLA-DQ2,2; HLA-DQ2,5 oraz HLA-DQ8. Jeśli test genetyczny nie stwierdzi obecności żadnego z nich – oznacza to, że na 100% nie masz celiakii, a Twoje wzdęcia są spowodowane czymś innym. Jeśli natomiast w badaniu wyjdzie, że posiadasz któryś z ww. układów genów, to prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby u Ciebie jest wysokie. Musisz mieć również na względzie, że celiakia jest chorobą dziedziczną. Dlatego najlepiej, aby oprócz Ciebie przebadała się również reszta rodziny.

Warto przeczytać: Badanie DNA – czy moglibyśmy się bez niego obejść? 

Wzdęcia – eliminując gluten z diety możesz się od nich uwolnić

Im szybciej to zrobisz, tym szybciej zapomnisz o tej przykrej dolegliwości. Na diecie bezglutenowej nie będzie wolno Ci jeść żadnych produktów spożywczych zawierających pszenicę, żyto, jęczmień i owies, również tych, do których zboża te zostały tylko dodane. Odstawiając gluten całkowicie, dasz jednak swoim kosmkom szansę na odbudowę, dzięki czemu substancje odżywcze znów zaczną się wchłaniać. Ty zaś, po pewnym czasie zapomnisz, że wzdęcia były Twoim problemem.


Czat

 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA