Czy udział ojca i dziecka w teście na ojcostwo jest konieczny?
 

Czy udział ojca i dziecka w teście na ojcostwo jest konieczny?

Prywatny czy sądowy test na ojcostwo

Podstawowym źródłem materiału genetycznego do prywatnego testu na ojcostwo są próbki DNA pochodzące od dziecka oraz domniemanego ojca.To wystarczy, aby test realizowany dla własnej wiedzy był w pełni wiarygodny. Co jednak w sytuacji kiedy uczestnictwo ojca oraz dziecka w badaniu jest niemożliwe? Czy wtedy test nie zostanie wykonany? Postarajmy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania…

Test na ojcostwo bez udziału ojca

W życiu przytrafiają nam się różne, często nieoczekiwane rzeczy. Nie możemy ich przewidzieć, nie na wszystko mamy też ostateczny wpływ. Ciężka choroba czy wypadek mogą spowodować, że mężczyzna nie doczeka narodzin swojego dziecka. Kobieta, która przed śmiercią partnera nie zdążyła uregulować kwestii ojcostwa staje w takim przypadku przed dość dużym problemem. Czy istnieje jakiś sposób na jego rozwiązanie? Okazuje się, że tak! W ostatnim czasie możliwości badań genetycznych bardzo się rozwinęły, obecnie narzędzia te pozwalają na analizę DNA nawet po śmierci domniemanego ojca.

Jeśli nie doszło jeszcze do pochowania ciała sprawa wydaje się dość prosta, gdyż w takiej sytuacji próbki pobiera się bezpośrednio od zmarłego. Wszystko komplikuje się jednak, jeśli pogrzeb już się odbył. Co wtedy robić? Pewnie większości z was w pierwszej chwili nasuwa się jedna odpowiedź – ekshumacja zwłok! Wśród wielu zabieg ten budzi jednak liczne wątpliwości. Uzyskanie pozwolenia na jego przeprowadzenie może okazać się ponadto żmudnym i długotrwałym procesem. Moim zdaniem powinno się go wykonywać w ostateczności.

Inną skuteczną metodą dochodzenia ojcostwa po jego śmierci może być analiza mikrośladów, czyli wszystkich tych przedmiotów, które niegdyś należały do zmarłej osoby, a na których znajduje się jej DNA. Takim przedmiotem może być np. szczoteczka do zębów, maszynka do golenia czy choćby zużyta chusteczka higieniczna.

Kolejną metodą jest analiza chromosomu Y. Aby ją przeprowadzić konieczne okazuje się jednak włączenie do badania męskich członków rodziny zmarłego, co więcej jest ona możliwa tylko wtedy, gdy narodzone dziecko jest chłopcem. Dlaczego? Wynika to z faktu, że chromosom Y dziedziczony jest wyłącznie przez osoby płci męskiej (kobiety nie posiadają chromosomu Y). Uczestnikiem takiego badania będzie więc brat, ojciec albo dziadek nieżyjącego mężczyzny.

Gdy rodzi się dziewczynka można natomiast wykonać analizę DNA na podstawie materiałów uzyskanych od najbliższych członków rodziny domniemanego ojca. Nie ma w tym przypadku znaczenia jakiej są płci. Próbki można więc pobrać od siostry, matki, a nawet innego potomstwa zmarłego.

Test na ojcostwo bez udziału dziecka

Mogą zdarzyć się sytuacje, w których dziecko nie może brać udziału w teście na ojcostwo. Czy i na taki problem znajdziemy rozwiązanie? Powodów braku obecności potomstwa podczas badania może być wiele. Dzieje się tak np. wtedy, gdy pełnoletnie dziecko pragnie pozostać anonimowe. Nierzadko sami rodzice chcąc oszczędzić swoim pociechom dodatkowego stresu decydują się na wyłączenie ich z badania. Dotyczy to szczególnie małych dzieci. W takiej sytuacji najczęściej wykorzystywanym materiałem do analizy są wspomniane na początku mikroślady. Należy jednak pamiętać, że badanie ojcostwa bez udziału dziecka jest możliwe tylko wtedy, gdy chcemy wykonać prywatny, a nie sądowy test na ojcostwo.


Zobacz też:

 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA