Jaki test na ojcostwo wybrać?
 

Jaki test na ojcostwo wybrać?

test na ojcostwo
W naszym kraju coraz więcej mężczyzn podejmuje decyzję o poddaniu się badaniom na ustalenie ojcostwa. O ile kiedyś temat ten był całkowicie unikany, o tyle w dzisiejszych czasach przestał być absolutnie czym wstydliwym. Kształtujące się na przestrzeni ostatnich lat zmiany w sposobie myślenia oraz postrzegania tych badań przez społeczeństwo spowodowały, że rynek zajmujący się świadczeniem tego typu usług uległ gwałtownemu rozwojowi. W efekcie tych zjawisk na terenie całej Polski zaczęły powstawać nowe punkty pobrań materiału genetycznego. 
 .
Motywów, dla których  panowie  podają się testom na ojcostwo jest bardzo wiele. Wśród najczęstszych powodów wymienia się jednak problemy rodzinne lub brak zaufania do partnera. Sprawa ta jest na tyle osobista i indywidualna, że kwestionowanie jej byłoby nie na miejscu. Trzeba ponadto mieć na uwadze, że każdy mężczyzna mający jakiekolwiek wątpliwości co do swojego ojcostwa ma prawo wykonać takie właśnie badanie i nikt nie może mu tego zabronić.Punkty medyczne wykonujące testy w kierunku ustalenia ojcostwa dają zwykle swoim klientom dwie możliwości.
.
Pierwszą z nich jest prywatny test na ojcostwo, drugą test sądowy. Aby jednak dokonać właściwej decyzji niezbędna jest na pewno wiedza na temat jednej, jak i drugiej metody, a przede wszystkim występujących między nimi  różnic.
..

Prywatny czy sądowy test na ojcostwo – który lepszy?

Nie można odpowiedzieć na pytanie który rodzaj testu na ojcostwo jest lepszy. W tym przypadku wszystko zależy od sytuacji. Dokonując wyboru rodzaju testu mężczyzna powinien w pierwszej kolejności zadać sobie pytanie do czego uzyskane wyniki badań będą mu potrzebne. Prywatny test na ojcostwo dedykowany jest bowiem osobom, które wiedzę na temat swojego pokrewieństwa z dzieckiem chcą zachować wyłącznie dla siebie. Sądowe badanie na ojcostwo jest tymczasem adresowany do tych klientów, którzy uzyskane wyniki chcą przedstawić jako wiarygodny materiał dowodowy w sądzie. Wyniki pochodzące z zastosowania tej drugiej metody wykorzystywane są np. w czasie spraw rozwodowych czy podczas zasądzania alimentów. Zasadniczą kwestią różnicującą obie z opisanych metod jest procedura ich przeprowadzania. 
 .

Prywatny test na ojcostwo można wykonać samodzielnie w domu. Jedyne co trzeba zrobić to zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw testowy. Taki zestaw można nabyć w aptece lub najbliższym punkcie pobrań, a nawet zamówić przez Internet. Badanie to polega na pobraniu materiału genetycznego z wewnętrznej strony policzka swojego oraz dziecka za pomocą specjalnego patyczka zwanego wymazówką. Pobranie materiału jest więc niezwykle łatwe, bezbolesne, a przede wszystkim bezpieczne. Istotne jest również to, że w tym przypadku nie ma potrzeby włączania materiału od matki. Po uzyskaniu próbek wystarczy wysłać je do odpowiedniego laboratorium lub dostarczyć osobiście. Ośrodki zajmujące się wykonywaniem takich właśnie testów zobowiązane są do zachowania poufności. Dane osobowe ich klientów są więc całkowicie bezpieczne..

Procedury związane z wykonaniem sądowego testu na ojcostwo wyglądają nieco inaczej. Najbardziej znaczącą różnicą jest tutaj konieczność włączenia materiału genetycznego matki. W badaniu tym uczestniczyć muszą więc co najmniej nie dwie a trzy osoby – matka, dziecko i domniemany ojciec. Prócz tego materiał genetyczny nie może być pobrany w domu, a w specjalnej placówce w obecności świadków pobrania. O ile prywatny test na ojcostwo może zostać wykonany anonimowo, o tyle w przypadku sądowego testu tożsamość wszystkich osób biorących w nim udział musi zostać potwierdzona. Co więcej z całego zdarzenia spisywany jest specjalny protokół. Główną zaletą tej metody jest jednak możliwość wykorzystania uzyskanych wyników w sądzie, podczas gdy w przypadku prywatnego testu wyniki te nie zostaną potraktowane jako rzetelny dowód w sprawie.Mimo tych wszystkich różnic należy zwrócić uwagę na fakt, że czułość, a przez to i wiarygodność wyników jest w obu przypadkach tak samo wysoka i wynosi 99,99 % dla potwierdzenia ojcostwa i aż 100%  dla wykluczenia..

Jak widać każda z opisanych metod ma swoje wady i zalety. Niemniej jednak to jaka metoda zostanie ostatecznie wybrana zależy od indywidualnych preferencji klientów.


Zobacz też:

 
Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA