Testy ojcostwa po śmierci ojca
 

Testy ojcostwa po śmierci ojca

Ustalenie ojcostwa po śmierci ojca

Kolejny wątek, który chciałbym poruszyć to ustalenie ojcostwa po śmierci ojca. Skłoniła mnie do tego sytuacja mojej znajomej, która po śmierci partnera musiała udowodnić przed jego rodziną oraz w Urzędzie Stanu Cywilnego pokrewieństwo pomiędzy zmarłym mężczyzną a narodzonym dzieckiem. Sprawa nie była prosta, ale dzięki dostępnym metodom DNA, wątpliwości zostały rozwiane!

Pobranie materiału od zmarłego nie jest problemem w sytuacji kiedy nie doszło jeszcze do złożenia ciała w grobie. W takim wypadku można z powodzeniem pobrać standardowy materiał, czyli wymaz z wewnętrznej strony policzka. Od razu nasuwa się pytanie a co w sytuacji kiedy ciało jest już pochowane? Czy trzeba wykonać ekshumację? Na szczęście nie! Szukając odpowiedzi na te pytania dotarłem do informacji, że na rynku testów DNA na ojcostwo dostępne są inne metody ustalenia pokrewieństwa:

1. Badanie na podstawie mikrośladu ojca i standardowej próbki dziecka

Jeżeli rodzina zmarłego mężczyzny jest w posiadaniu jego próbek, takich jak: włosy z cebulkami, plamy krwi, szczoteczka do zębów, chusteczka do nosa, paznokcie, niedopałek papierosa czy gumę do żucia, to można te materiały wykorzystać w badaniu na ojcostwo. Podobno nie ma znaczenia czy DNA zostanie „wyciągnięte” z włosów, chusteczki czy z wymazu z policzka, ponieważ człowiek ma tylko jeden kod genetyczny, a co za tym idzie, jest taki sam niezależnie od miejsca jego pochodzenia. Porównując niestandardową próbkę ojca i wymaz od dziecka ustala się ojcostwo, a otrzymany wynik jest pewny i jednoznaczny – potwierdzenie ojcostwa następuje z prawdopodobieństwem ponad 99,99%, wykluczenie ojcostwa to wartość 100%.

2. Badanie chromosomu Y

Pewnie zastanawiasz się co to takiego? Przyznam, że sam pierwszy raz spotkałem się z takim badaniem. Okazuje się, ze dzięki tej metodzie możliwe jest ustalenie pokrewieństwa w prostej linii męskiej. Co to oznacza? W sytuacji kiedy badane dziecko jest płci męskiej oraz żyją męscy krewni zmarłego mężczyzny (ojciec, brat, drugi syn) to można właśnie wykonać analizę chromosomu Y (kobiety posiadają chromosom X). Przekazywany jest on z pokolenia na pokolenie, dlatego też badając np. dziecko i dziadka, lub dziecko i brata zmarłego mężczyzny można uzyskać pewny i wiarygodny wynik.
Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Jeżeli o ojcostwo podejrzewani są dwaj bracia to wykonanie analizy nie ma sensu, ponieważ Ci mężczyźni mają taki sam chromosom Y.

3. Test pokrewieństwa

Orócz wyżej wspomnianych metod, analiza DNA może zostać przeprowadzona z wykorzystaniem próbek od rodziców zmarłego lub jego potomków. Wynik badania zależy od konfiguracji osób badanych, niemniej jednak najlepszym rozwiązaniem jest włączenie do testu rodziców zmarłego mężczyzny, ale nie tylko. Badając pokrewieństwo na początek uzyskuje się profile genetyczne, a następnie wykonuje się analizę statystyczną, która pozwala na dokładne określenie  prawdopodobieństwa pomiędzy osobami uczestniczącymi w teście.  Ten test można wykonać w sytuacji kiedy badanym dzieckiem jest dziewczynka/kobieta.

No cóż, jak widać dostępnych metod ustalenia pokrewieństwa jest sporo. Wydaje mi się jednak, że przed zleceniem testu ojcostwa najlepiej skontaktować się już bezpośrednio z laboratorium, które ma większą wiedzę oraz zapewne doradzi w wyborze odpowiedniego testu 🙂


Zobacz też: 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA